Reklama

Ropa

Norweski fundusz naftowy kupił Bitcoina

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Norweski fundusz majątkowy posiada blisko 600 Bitcoinów dzięki 1,51-procentowemu udziałowi w MicroStrategy - firmie inwestycyjnej, która niedawno trafiła na pierwsze strony gazet dzięki temu, że zakupiła Bitcoiny.

Liczba Bitcoinów, którą fundusz posiada dzięki udziałom w firmie, jest warta około 6,3 miliona dolarów przy obecnych cenach.

Według Arcane Research, które ujawniło dane, BlackRock i Vanguard są również posiadaczami Bitcoin poprzez swoje udziały MicroStrategy.

Rządowy fundusz emerytalny Global, jak oficjalnie nazywa się państwowy fundusz majątkowy, posiada aktywa przekraczające 1 bilion dolarów, z czego większość pochodzi z inwestycji, które są możliwe dzięki zasobom ropy w Norwegii. Jednak fundusz rozpoczął ostatnio odchodzenie od inwestycji w ropę, aby zmniejszyć swoją ekspozycję na wysoce niestabilną branżę.

W ramach tych starań fundusz zapowiedział w zeszłym roku, że pozbywa się części swoich zapasów ropy. 

W pierwszej połowie tego roku rządowy fundusz emerytalny Global odnotował stratę w wysokości 21 miliardów dolarów, a zwroty spadły do ​​wartości ujemnej i wyniosły średnio -3,4 procent w tym okresie.

Również w pierwszej połowie norweski rząd wykorzystał fundusz, aby wesprzeć krajową gospodarkę, przeznaczając na to 41 miliardów dolarów. Uszczupliło to aktywa funduszu aż o rekordowe 4,2 procent, co pokazuje siłę, z jaką pandemia uderzyła norweską gospodarkę.

Reklama

Komentarze

    Reklama