Reklama

Ropa

Norwegia: Ogromne inwestycje w wydobycie ropy i gazu

Fot. www.equinor.com
Fot. www.equinor.com

Norweskie (choć nie tylko) firmy energetyczne planują inwestycje w wydobycie ropy i gazu sięgające prawie 2 miliardów dolarów - informuje Reuters.

Norwegowie, którzy zaczęli wydobywać ropę i gaz 50 lat temu, wierzą, że dotychczas wypompowali około połowy dostępnych zasobów. Wspomniane wyżej inwestycje mają pomóc w zabezpieczeniu „produkcji” także w nadchodzących latach.

Equinor, Petoro, Eni oraz TotalEnergies zainwestują ok. 6,5 miliarda koron norweskich (ponad 750 mln dol.) w rejonie złoża Kristin na Morzu Norweskim. Plan dotyczący pierwszej fazy projektu Kristin South, został już przedłożony do zatwierdzenia przez ministerstwo ropy naftowej i energii.

Całkowite wydobycie, przypadające na okres eksploatacji, szacuje się na 58,2 mln boe.

Reklama
Reklama

„Decyzja o zagospodarowaniu obszaru Kristin South wygeneruje znaczną wartość dla społeczeństwa i właścicieli” - powiedział Arne Sigve Nylund, kierownik ds. projektów, odwiertów i zaopatrzenia w Equinorze, cytowany przez Reutersa.

Rozpoczęcie wydobycia z pierwszych trzech odwiertów zaplanowano na 2024 r. 

Equinor eksploatuje złoże Kristin i posiada w nim 55,3% udziałów, Petoro ma 19,6%, norweska spółka zależna Eni (Vaar Energi) 19,1%, a francuska TotalEnergies - 6%.

Jeszcze większe inwestycje zaplanowała spółka Aker BP, której „towarzyszą” ConocoPhillips oraz Lundin Energy. Wspólnie zainwestują oni 8 mld koron norweskich (ok. 935 mln dol.) w rozwój Kobra East i Gekko w regionioe Alvheim na Morzu Północnym. 

Zasobność projektu szacuje się na 40 mln boe, przy minimalnej cenie na poziomie 30 dol. za baryłkę. Wydobycie ma rozpocząć się w roku 2024.

„Projekt jest dobrym przykładem tego, jak tymczasowe zmiany w norweskim systemie podatków od ropy naftowej, zatwierdzone w czerwcu ubiegłego roku, stymulują aktywność na norweskim szelfie” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Aker BP, Karl Johnny Hersvik, cytowany przez Reutersa.

Norweski parlament zatwierdził w zeszłym roku zachęty podatkowe mające na celu wspieranie inwestycji w nowe projekty offshore. Było to niezwykle istotne w czasie, gdy przemysł naftowy i gazowy został dotknięty załamaniem cen ropy, spowodowanym pandemią COVID-19.

Reklama

Komentarze

    Reklama