Reklama

Ropa

Naimski: Chcemy zapewnić Polsce pozycję, jaką mają państwa starej UE

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

Strategia Polski kładzie nacisk na dywersyfikację źródeł dostaw, aby zapewnić nam taką pozycję, jaką posiadają obecnie państwa tzw. starej Unii Europejskiej - o celach polskiej polityki energetycznej na konferencji NATO Eastern Flank Security organizowanej przez Warsaw Institute mówił min. Piotr Naimski.

W trakcie swojego wystąpienia pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej wyszczególnił trzy sytuacje, które należy przewidywać planując bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Pierwszą z nich jest stan pokoju. Wówczas, zdaniem min. Naimskiego, priorytetem jest zapewnienie fukcjonowania sektora energetycznego w oparciu o zasady rynkowe i w ramach umów międzynarodowych i między spółkami. Dotyczy to również bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw.

Drugą sytuacją opisywaną przez ministra jest stan poprzedzający wojnę, lub trwającej wojny hybrydowej. „Chodzi o sytuacje, gdy dostawy energii mogą zostać wykorzystane jako narzędzie polityczne” - wyjaśnił Piotr Naimski.

Trzecim etapem jest z kolei stan wojny. Wówczas kluczowe staje się zabezpieczenie dostaw paliw płynnych oraz energii elektrycznej z wykorzystaniem mobilnych generatorów energii. Zdaniem min. Naimskiego, to zagadnienie jest najlepiej dopracowane przez NATO. Jego zdaniem do dziś istnieje jednak podział na państwa starego i nowego NATO pod tym kątem. Widać to najlepiej na mapie rurociągów paliwowych, których sieć urywa się na granicy „starego NATO”.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama