• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Morawiecki: bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas tak samo ważne jak militarne

Bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj tak samo ważne jak bezpieczeństwo militarne - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym.

Zdaniem premiera ta ustawa to kolejny filar naszego bezpieczeństwa energetycznego i umożliwienie nowych inwestycji w rurociągi.

"Bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj niesamowicie ważne, jest ważne prawie tak samo jak bezpieczeństwo militarne, dlatego musimy bardzo mocno stawiać na nowe rozwiązania" - mówił szef rządu.

Jak dodał, "stąd rozbudowa terminala LNG do poziomu 7,5 mld metrów sześc. zdolności przerobowych przyjmowania wolnego gazu, stąd też właśnie ta dzisiejsza decyzja bardzo ważna i bardzo pozytywna, zapewniająca zwiększone bezpieczeństwo energetyczne" - mówił premier.

Celem projektu ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo energetyczne, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów jest stworzenie ram prawnych umożliwiających realizację polityki rządu w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

"W projekcie stworzono podstawy prawne pozwalające na sprawne przygotowanie i realizację strategicznych inwestycji polegających na budowie rurociągu ropy naftowej Gdańsk-Płock, budowie rurociągu produktów naftowych Boronów-Trzebinia, budowie rurociągu produktów naftowych Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra-Wielowieś, budowie rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych w celu zmiany przebiegu trasy istniejących rurociągów albo ich odbudowie, rozbudowie, przebudowie, remoncie, rozbiórce lub zmianie sposobu użytkowania" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Zgodnie z projektem ustawy podmiotem odpowiedzialnym za realizację tych inwestycji będzie spółka PERN SA, której wyłącznym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

W projekcie przewidziano także rozwiązania usprawniające proces inwestycyjny. Przede wszystkim wprowadzono do systemu prawnego decyzje o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w sektorze naftowym, wydawanej przez wojewodę – decyzja będzie instrumentem całościowo regulującym kwestię lokalizacji inwestycji i jej poszczególnych elementów, co doprowadzi do minimalizacji liczby postępowań oraz czasu potrzebnego na wydanie aktów administracyjnych niezbędnych do jej przygotowania i realizacji.

Źródło:
PAP

Komentarze