Reklama

Ropa

Mocny dolar obniża cenę ropy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje - mocny kurs amerykańskiego dolara zniechęca inwestorów do zakupów na rynkach paliw. Do tego obraz popytu na ropę na świecie jest „nierównomierny” - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,50 USD, niżej o 0,80 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 69,11 USD za baryłkę, niżej o 0,75 proc.

Skala popytu na paliwa w wielu regionach na świecie jest różna - m.in. w Indiach sprzedaż paliw spadła w lutym w związku z wyższymi cenami, podczas gdy rośnie popyt na paliwa w USA i Wielkiej Brytanii.

Tymczasem przyjęty w ostatnich godzinach pakiet wsparcia stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki poprawił ogólne nastoje na rynkach, ale nie na tyle, aby poprawić sentyment na rynkach ropy, bo umacniający się kurs amerykańskiej waluty zmniejsza atrakcyjność towarów wycenianych w USD.

image

 

"Ostatnie zwyżki cen ropy okazały się jednak kruche" - ocenia Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Gdy pozytywny sentyment związany z przyjęciem w USA bodźców fiskalnych dla tamtej gospodarki osłabnie, znów na rynki mogą powrócić obawy o inflację" - dodaje.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 2,5 proc. W tym tygodniu WTI staniała jednak o 0,9 proc.

Od początku 2021 r. WTI zwyżkowała o ponad 35 proc. ponieważ sytuacja na rynkach paliw zaczyna się zacieśniać w związku z ograniczeniami produkcji surowca przez członków sojuszu OPEC+ i poprawia się sentyment związany z przeprowadzanymi szczepieniami na Covid-19 na świecie.

Utrzymujące się wysokie ceny ropy mogą - zdaniem analityków - zachęcić amerykańskich producentów ropy z łupków do większej aktywności.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama