Reklama

Ropa

Maduro: Rynek ropy i globalna gospodarka potrzebują stabilizacji

Fot. Eneas De Troya / Flickr
Fot. Eneas De Troya / Flickr

Prezydent Wenezueli oświadczył, że jest optymistycznie nastawiony przed zbliżającym się wirtualnym spotkaniem OPEC+. Jego celem jest osiągnięcie kompromisu, który ustabilizuje rynek ropy.

„W ramach przygotowań do wideokonferencji minister ds. ropy Manuel Quevedo i minister spraw zagranicznych Jorge Arreaza pozostają w bezpośrednim kontakcie z rządami Rosji, Arabii Saudyjskiej oraz przedstawicielami OPEC" - stwierdził Nicolas Maduro.

„Wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze, są dobre propozycje (…) Jestem optymistą co do wideokonferencji i porozumienia OPEC+, które przywróciłoby stabilizację na rynku ropy naftowej oraz w globalnej gospodarce” - dodał.

Wenezuela dysponuje największymi na świecie rezerwami ropy naftowej. W „BP Statistical Review of World Energy 2018” możemy przeczytać, że wynoszą one ponad 303 mld baryłek, czyli więcej, niż USA i Kanady razem wzięte. Dla porównania Arabia Saudyjska, uważana za naftowego potentata, dysponuje zasobami w wysokości 266,2 mld baryłek, natomiast cała Europa (w tym także Norwegia) ma do dyspozycji „zaledwie” 7,9 mld baryłek. Czym innym jest jednak posiadać pewien potencjał, a czym innym, potrafić go efektywnie wykorzystać - z tym Boliwariańska Republika Wenezueli ma potężne kłopoty.

Reklama

Komentarze

    Reklama