• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Lotos z nowymi koncesjami w Norwegii

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

16 stycznia br. spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS (LOTOS Norge) otrzymała od władz norweskich, w ramach rozstrzygnięcia rundy koncesyjnej APA 2017 (Awards in Predefined Areas, dalej: APA), ofertę 2 nowych licencji poszukiwawczo-wydobywczych.

Ostatnim etapem procesu przyznawania licencji w LOTOS Norge jest ich akceptacja przez władze spółki.

Po przyjęciu nowych licencji, ich liczba w portfelu spółki w Norwegii wzrośnie do 28.

– Po raz kolejny LOTOS udowadnia, że jest w stanie sprostać oczekiwaniom norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii. Nowe licencje wpisują się w naszą strategię rozwoju działalności w Norwegii – mówi Piotr Statkiewicz, dyrektor zarządzający spółki LOTOS Exploration and Production Norge AS.

LOTOS  na obszarach objętych nowymi licencjami będzie współpracował m.in z firmą Statoil.

Nowe licencje mają potwierdzone zasoby węglowodorów i są położone w bliskiej odległości od obszarów, na których spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą. Na terenach tych wciąż pozostają zasoby ropy i gazu, których wydobycie jest możliwe m.in. dzięki istniejącej lub budowanej infrastruktury technicznej.

Warto przypomnieć, że spółki planujące rozwój wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym miały czas na złożenie wniosków licencyjnych do 1 września 2017. Od tego momentu, aż do ogłoszenia wyników postępowania kwalifikacyjnego (APA) władze norweskie analizowały złożone projekty i na podstawie tego 16 stycznia br. zaproponowały 75 nowych licencji, 34 firmom, spośród 39 aplikujących. Nigdy wcześniej Ministerstwo nie otrzymało tak wielu aplikacji.

pam/Lotos

Komentarze