Reklama

Ropa

Lotos Asfalt spłaci wcześniej kredyty zaciągnięte na projekt EFRA

Fot. Lotos
Fot. Lotos

Spółka Lotos Asfalt poinformowała konsorcjum instytucji finansowych o zamiarze dokonania dobrowolnej przedterminowej spłaty całości zadłużenia wynikającego z kredytów na sfinansowanie projektu EFRA - podała w poniedziałek Grupa Lotos. Chodzi o 223 mln dol.

Jak poinformowała spółka w raporcie bieżącym, w skład konsorcjum wchodzą: BGK, Bank Millennium, Bank Pekao, Santander Bank Polska, PKO BP, PZU, PZU Życie oraz Société Générale. Przedterminowa spłata ma dotyczyć kredytu terminowego na 432 mln dol. oraz kredytu obrotowego do kwoty 300 mln zł, zaciągniętych umową z 30 czerwca 2015 r. na sfinansowanie Projektu EFRA. Saldo do spłaty wynosi 223 mln dol. i zero zł. Spłata ma nastąpić 21 czerwca ze środków własnych Lotos Asfalt i pożyczki od Lotosu w wysokości 400 mln zł.

Spłata - jak podkreślił Lotos - będzie skutkować zwolnieniem ustanowionych w związku z kredytem EFRA zabezpieczeń, w postaci m.in. hipoteki kaucyjnej na prawach Lotos Asfalt do nieruchomości, a także zastawów rejestrowych, w tym na zapasach, wierzytelnościach z tytułu rachunków bankowych oraz na udziałach Lotos Asfalt należących do Lotosu.

image

 Reklama

Jak wyjaśnił Lotos, spłata jest elementem optymalizacji zadłużenia w ramach grupy kapitałowej i docelowo umożliwi obniżenie średniego kosztu finansowania - po podpisaniu nowej docelowej umowy na finansowanie zewnętrzne przez Lotos Asfalt, oraz realizację działań, niezbędnych do wdrożenia środków zaradczych w procesie połączenia z PKN Orlen.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama