Reklama

Ropa

Libia straciła prawie 5 mld dolarów na blokadzie naftowej

Fot. Catrin Austin / Flickr
Fot. Catrin Austin / Flickr

Skumulowane straty Libii, spowodowane trwającą blokadą naftową, zbliżają się do 5 miliardów dolarów - donosi agencja Reutera.

Podając powyższe dane agencja powołuje się na państwową National Oil Company. Zdaniem jej analityków z powodu blokady zarządzonej przez Chalifa Haftara od 19 stycznia do dziś kraj utracił prawie 5 miliardów dolarów.

Blokada spowodowała bezprecedensowy spadek wolumenu eksportowanej ropy, co w opinii NOC zdemoluje państwowy budżet. „Dochody kraju nie wystarczą na pokrycie 10% pensji” - czytamy.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i teoretycznie popierany przez społeczność międzynarodową, a na północnym wschodzie - rząd z siedzibą w Tobruku, oparty na wybranym w 2014 r. parlamencie z Agillą Salehem na czele, wspierany przez LNA Haftara i nieformalnie popierany m.in. przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francję i Egpit.

Komentarze