Reklama

Ropa

Kraje OPEC+ zgadzają się na zwiększenie produkcji ropy

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Uczestnicy porozumienia OPEC + zgodzili się na zwiększenie wydobycia ropy od stycznia - podał Bloomberg. 

Agencja zwraca uwagę, że po pięciu dniach trudnych negocjacji, które ujawniły nowe różnice między głównymi członkami sojuszu, kraje OPEC + zgodziły się nieco złagodzić ograniczenia - o 500 tys. baryłek dziennie, począwszy od stycznia.

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej, książę Abdulaziz bin Salman przyznał, że porozumienie zostało osiągnięte z trudem.

„To było bardzo bolesne, bardzo męczące. Jeśli potrzebujesz pracować z 23 krajami, idea elastyczności musi być ci bardzo bliska” - powiedział dziennikarzom po spotkaniu.

Reklama

Reklama

Agencja zwraca uwagę, że po podziale między Arabią Saudyjską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi kartel nie był w stanie uzgodnić opóźnienia planowanego w styczniu wzrostu produkcji o trzy miesiące. Zamiast tego ministrowie postanowili zwiększyć produkcję o 500 000 baryłek dziennie i odbywać comiesięczne spotkania w celu ustalenia kolejnych kroków.

W związku z pandemią i załamaniem się cen ropy na wiosnę kraje OPEC+ zgodziły się na bezprecedensową redukcję wydobycia - o 9,7 mln baryłek dziennie, co stanowi  ok. 10% światowego zapotrzebowania na ropę sprzed kryzysu. Zgodnie z warunkami umowy w sierpniu zaczęli zwiększać produkcję - ograniczenia zostały zredukowane do 7,7 mln baryłek dziennie.

Komentarze