Reklama

Ropa

Korea Płd. zamroziła aktywa Iranu, ten porwał jej tankowiec. Trwają negocjacje

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Trwają negocjacje w sprawie tankowca, który został przejęty przez Korpus Strażników Rewolucji w Zatoce Perskiej. Teheran naciska na Seul, by „nie upolityczniał sprawy” oraz by nie klasyfikować sytuacji jako „wzięcia zakładników”. Sprawa najprawdopodobniej ma związek z zamrożeniem przez Koreę 7 miliardów dolarów należących do Iranu.

Jak podaje Agencja Reutera, w niedzielę do Teheranu przybył wiceminister spraw zagranicznych Korei Południowej Choi Jong-kun, który ma negocjować uwolnienie tankowca MT Hankuk Chemi, zatrzymanego przez irański Korpus Strażników Rewolucji w pobliżu Cieśniny Ormuz.

Oficjalną przyczyną zatrzymania jednostki podaną przez irańskie agendy rządowe miało być naruszenie przepisów środowiskowych dotyczących zanieczyszczeń. Jednakże operator tankowca stwierdził, że nie otrzymał żadnych informacji od władz Iranu, które wskazywałyby na obserwację statku pod kątem ochrony środowiska, mierzenie zanieczyszczeń lub wykazanie jakichkolwiek uchybień.

image
 

Irańskie media - komentując sprawę - nawiązały do kwestii zamrożeni przez Koreę 7 miliardów dolarów należących do Iranu po nałożeniu sankcji ze strony USA w 2018 roku. Teheran naciska teraz na Seul, by „nie upolityczniał sprawy” oraz by nie klasyfikować sytuacji jako „wzięcia zakładników”.

Statek MT Hankuk Chemi został przejęty przez Korpus Strażników Rewolucji w poniedziałek 4 stycznia. Według Reutersa, na jego pokładzie znajduje się licząca 20 osób załoga.

Reklama

Komentarze

    Reklama