Reklama

Ropa

Konfederacja: Ceny paliw można obniżyć poprzez zredukowanie podatków

Fot. Facebook Konfederacja/ https://www.facebook.com/KONFEDERACJA2019/photos/a.1972780433028557/2316492705323993/?type3&theater
Fot. Facebook Konfederacja/ https://www.facebook.com/KONFEDERACJA2019/photos/a.1972780433028557/2316492705323993/?type3&theater

Ceny paliw można obniżyć poprzez zredukowanie podatków, przy cenie benzyny 5,89 zł za litr, podatki to 2,86 zł; proponujemy redukcję podatku VAT i akcyzy oraz likwidację opłaty emisyjnej i opłaty paliwowej - mówił w piątek poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Bosak na konferencji prasowej przed kancelarią premiera, podkreślił że rekordowe ceny paliw uderzają w obywateli i biznes. Jak zauważył, nie mieliśmy tak wysokich cen paliw od prawie 10 lat: w tej chwili benzyna 98-oktanowa kosztuje 6,09 zł za litr; a 95-oktanowa benzyna i olej napędowy (diesel) - po 5,89 zł za litr. Poseł zwrócił też uwagę na rekordową cenę autogazu - 3,11 zł.

Przypomniał, że przed laty prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że rząd może obniżyć ceny paliw redukując ich opodatkowanie. Polityk Konfederacji wskazał, że na cenę paliwa składają się m.in. podatek VAT - 18,6 proc., akcyza - 25,5 proc., opłata paliwowa - 2,9 proc., opłata emisyjna - 1,9 proc. "Oznacza to wszystko, że przy cenie 5,89 zł za litr benzyny podatki wynoszą aż 2,86 zł" - przekazał Bosak.

Przypomniał, że w swoi programie Konfederacja ma punkt "benzyna po 4 zł". "Nasze propozycje to właśnie redukcja podatku VAT oraz akcyzy i likwidacja opłaty emisyjnej i opłaty paliwowej. Nie możemy czekać aż sytuacja na światowych rynkach zmieni się, bo zabijamy tym budżety gospodarstw domowych i opłacalność w sektorze przedsiębiorstw, podbijamy inflację, prowadzimy do wzrostu cen dóbr i usług" - powiedział Bosak.

image

 Reklama

Analitycy portalu e-petrol podali, że po wynoszącej 10 groszy podwyżce tankujący benzynę 98-oktanową płacą za jej litr 6,09 zł. To najwięcej w historii dotychczasowych notowań e-petrol.pl.

Wskazali, że o tyle samo podrożał także olej napędowy, który kosztuje 5,89 zł/l i to również jest najwyższa, przeciętna cena tego paliwa zarejestrowana przez portal. O 4 grosze więcej niż w ubiegłym tygodniu - 5,89 zł/l - płaci się też za zakup litra benzyny Pb95. Dodali, że podwyżki nie ominęły także autogazu, którego cena równa 3,11 zł/l osiągnęła nowy rekord.

Analitycy e-petrol przypomnieli, że cena benzyny - jak dotąd najwyższa - obowiązywała już na polskich stacjach wiosną 2012 i 2013 roku oraz latem 2013 roku. "Z analizy archiwalnych notowań cen detalicznych wynika, że po raz drugi zrównały się ceny benzyny i diesla - po raz pierwszy paliwa te kosztowały tyle samo w marcu 2019 roku, kiedy płacono za nie 5,09 zł/l.

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. Niuniu

  Podatk jak najbardziej powinny zostać obniżone. nie tylko ze względu na ceny paliw. Jakoś nikt w Polsce nie pisze o tym co z podatkami w okresie pandemi i obecnie dzieje się u Naszych sąsiadów. W Niemczech od zeszłego roku jest obniżony VAT do 16%. To w porównaniu do Polski bardzo duża różnica. Wystarczy taka obniżka aby ceny praktyzcnie wszystkiego spadły o 5-7%. Podobno mamy świetną sytuację budżetową. To może jednak warto z tego skożystać i obniżyć VAt a nie wydawać dodtkowej kasy na amerykańskie czołgi? Obniżenie podatków wprost skutkuje zwiększeniem konkurencyjności gospodarki, przyciąga inwestycje, zwiększa produkcję i konsumpcję. Czyli paradoksalnie obinżka podatków w bliskiej perspektywie zwiększy przychody budżetu państwa. czyli kasa na czołgi będzie tylko trochę póżniej. Ale będzie na pewno i to Nasza a nie pożyczona.

  1. Szept

   Zamiast obniżać podatki czy akcyzę rząd podnosi akcyzę na alkohole od 01.01.2022. Kiedyś już tak było że alkohole zdrożały nadmiernie i dochody z akcyzy spadały. W latach 1997-2001 ciągle podnoszono akcyzę a dochody spadały, bo Polscy to zaradny naród i jak ich się nadmiernie prześladuje to znajdą sposoby żeby to ominąć.

  2. KNP

   Tak było za Millera.

  3. Fanklub Daviena i GB

   To paranoja, ale jedynym rządem, który po 1989 obniżył podatki były komuchy z SLD... :D

 2. Cezary

  Tak, nagle znaleźli się specjaliści, przecież to nie tylko paliwo urosło, jakoś też je trzeba przetransportować, produkować.

  1. KNP

   W punkt.

 3. Limonka

  Przecież wszędzie ceny paliw poszły w górę, ja rozumiem, że to jest męczące i każdego łapie po kieszeni. Ale cena jest bardzo podobna do tej jaka była w 2012 roku. A wystarczy sobie spojrzeć ile Polacy wtedy zarabiali. Fajnie byłoby jakby mogły być ceny niższe, ale nie można sprzedawać po marżach ujemnych. Musimy pamiętać ze wszystkie kraje kupują surowiec po tej samej cenie, a jednak maja wyższe ceny.

  1. KNP

   100/100

 4. tasmasamoprzylepna

  Ceny poszly w gore ale przeciez nie tylko paliwa, transport, spozywka, chemia.. takie czasy, pora sie z tym pogodzic a nie narzekac ciagle na wszystko