• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Jutro decyzja OPEC+ ws. przedłużenia ograniczeń wydobycia

Fot. NPCA Photos / Flickr
Fot. NPCA Photos / Flickr

Spotkanie krajów OPEC+ odbędzie się w najbliższą sobotę - poinformowało rosyjskie ministerstwo energetyki, potwierdzając tym samym medialne doniesienia.

Pierwotnie planowano, że przedstawiciele OPEC+ spotkają się 9-10 czerwca, ale dość szybko zaczęto rozmawiać o przeniesieniu narady na pierwszy tydzień czerwca. Celem było tutaj ułatwienie przygotowania harmonogramu eksportu na lipiec.  Kolejnym rozważanym terminem był 4 czerwca.

Organizacja  wideokonferencji OPEC+ od początku była zadaniem trudnym. Po analizie wstępnych wyników z maja okazało się bowiem, że część krajów nie zrealizowała swoich planów w zakresie redukcji wydobycia. Chodziło tutaj o Irak, Nigerię oraz Kazachstan. W związku z tym Arabia Saudyjska i Rosja domagały się, aby przed spotkaniem podsumowującym pierwszy etap porozumienia, maruderzy wypełnili swoje zobowiązania.  Cel ten osiągnięto połowicznie, ponieważ Irak obiecał nadrobić zaległości w lipcu, tłumacząc, że ma problem z kontrolowaniem wydobycia w Kurdystanie.

W kwietniu br. kraje OPEC+ podjęły decyzję o redukcji wydobycia ropy o 9,7 mln b/d w okresie maj - czerwiec. W drugiej połowie roku mają one wynieść 7,7 mln b/d, natomiast później (do kwietnia 2020) 5,8 mln b/d.

Podczas najbliższej wideokonferencji  OPEC+ podniesiona ma zostać kwestia przedłużenia rekordowych cięć (9,7 mln b/d) o okres jednego lub dwóch miesięcy. Osiągnięto już porozumienie co do pierwszej opcji, ale Saudyjczycy naciskają na okres dwumiesięczny.

Komentarze