• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

ISIS nawołuje do ataków terrorystycznych na saudyjski przemysł naftowy

Fot. Twitter
Fot. Twitter

Państwo Islamskie wezwało swoich członków do rozpoczęcia ataków na infrastrukturę naftową Arabii Saudyjskiej jako karę za ocieplenie stosunków Królestwa z Izraelem.

"Celów jest mnóstwo… Zacznijcie od uderzania i niszczenia rurociągów naftowych, fabryk i obiektów, które są źródłem dochodu rządu tyranów” - powiedział rzecznik grupy terrorystycznej w nagranej wiadomości cytowanej przez Reutera.

Arabia Saudyjska otworzyła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów między Izraelem a kilkoma sąsiadami po historycznym porozumieniu na Bliski Wschód. Według oświadczenia Państwa Islamskiego to wystarczyło, aby Królestwo stało się celem zainteresowania terrorystów.

Reklama

Reklama

Arabia Saudyjska była również celem ataków Państwa Islamskiego w przeszłości, chociaż nigdy na skalę porównywalną z tym, co grupa terrorystów zrobiła w Syrii i Iraku. Teraz bierze udział w sadze izraelsko-palestyńskiej, wzywając do trwałego i trwałego pokoju między nimi.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn, sojusznicy Rijadu, niedawno nawiązały formalne stosunki dyplomatyczne z państwem Izrael w ramach kilku umów, w których pośredniczyła administracja USA. Posunięcia te, chwalone zarówno przez Waszyngton, jak i Jerozolimę, wywołały krytykę ze strony Palestyńczyków, dla których umowa między innymi państwami arabskimi a ich wrogiem musiała być ciężkim ciosem. 

Po podpisaniu porozumienia Bahrajnu z Izraelem w zeszłym tygodniu, Państwo Islamskie potępiło ten ruch, oskarżając Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Arabię Saudyjską o demonstrowanie „podporządkowania się krzyżowcom” - podała Associated Press.

Komentarze