Reklama

Ropa

Iran zajał kolejny tankowiec w Cieśninie Ormuz

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu zajął zbiornikowiec Zjednoczonych Emiratów Arabskich pod zarzutem przemytu oleju napędowego. Aresztowanych zostało 11 członków załogi.

Zbiornikowiec płynący pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) został zatrzymany w Cieśninie Ormuz przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wraz z 11-osobową załogą na pokładzie - informuje irańska agencja informacyjna FarsNews.

Oficjalną przyczyną zatrzymania był przemyt 250 tys. litrów oleju napędowego. Statek kierował się do ZEA. Do jego zatrzymania doszło w Cieśninie Ormuz w okolicy irańskiego ostanu (prowincji) Hormozgan.

Do zdarzenia doszło na tle rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie w związku z sobotnim atakiem dronów na rafinerię w Arabii Saudyjskiej, który doprowadził do poważnych turbulencji na światowych rynkach ropy naftowej.

Prezydent USA Donald Trump zagroził atakiem odwetowym na sprawcę tego zamachu, nie precyzując kogo ma na myśli. Jeszcze w sobotę sekretarz stanu USA Mike Pompeo o atak oskarżył jednak właśnie Iran.

Komentarze