Reklama

Ropa

Iran śle do Wenezueli paliwa i sprzęt - USA rozważają kroki odwetowe

Fot. Gage Skidmore / Flickr
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Stany Zjednoczone rozważają reakcję na działania Iranu związane z dostarczaniem paliwa do  Wenezueli - informuje agencja Reutera.

Źródła, na które powołuje się agencja, twierdzą, że Stany Zjednoczone mają „wysoki stopień pewności”, iż reżim Nicolasa Maduro płaci Iranowi złotem za dostawy paliwa. „To nie tylko niepożądane przez USA, ale również przez cały region, rozważamy jakie środki możemy podjąć” - mówi urzędnik.

Wenezuela cierpi na poważne niedobory benzyny oraz innych produktów naftowych. Ich przyczyną jest kosmiczna wręcz niegospodarność kolejnych wenezuelskich rządów, niedoinwestowanie rafinerii oraz brak profesjonalnych usług konserwacyjnych. Na powyższe nałożyły się również skutki surowych amerykańskich sankcji.

Niestety ani wenezuelskie ministerstwo ropy, ani Petroleas de Venezuela (PDVSA) nie odpowiedziały na prośby o komentarz, przesłane przez Reutera.

W ostatnim czasie Iran słał reżimowi Maduro nie tylko paliwa, ale również specjalistyczny sprzęt, który ma pomóc w uruchomieniu instalacji do krakingu katalitycznego w rafinerii Cardon. Działania te zostały potępione przez amerykański rząd.

Reuters informuje, że obecnie w drodze do Wenezueli może być nawet pięć tankowców z irańską benzyną na pokładzie.

Reklama

Komentarze

    Reklama