Reklama

Ropa

Iran odzyska część ropy zajętej w związku z amerykańskimi sankcjami

Fot. Don DeBold / Flickr

W tym tygodniu Irańczycy powinni odzyskać część ropy skonfiskowanej u wybrzeży Grecji. Działania były związane z amerykańskimi sankcjami, nałożonymi na Teheran.

Reklama

Reuters przypomina, że konfiskata ropy doprowadziła do szeregu napięć między Atenami oraz Teheranem. Sprowokowała również Irańczyków do zajęcia dwóch greckich tankowców i grożenia kolejnymi akcjami odwetowymi. Jednostki do tej pory nie zostały uwolnione.

Reklama

„Orzeczenie sądu najwyższego jest na korzyść Iranu” - powiedział agencji grecki urzędnik, który ze względu na delikatność sprawy poprosił o anonimowość.

Czytaj też

Sprawa, po wcześniejszych niekorzystnych dla USA decyzjach, trafiła do sądu najwyższego z inicjatywy Waszyngtonu - domagającego się stosowania sankcji wobec Iranu. Amerykanie nie chcieli komentować najnowszego rozstrzygnięcia.

Reklama

Mark Wallace, były ambasador USA przy ONZ, którego słowa cytuje Reuters, uważa jednak, że przez luźne podejście do obostrzeń eksport irańskich węglowodorów odżył. „To się musi skończyć” - powiedział. „Stany Zjednoczone muszą nadal egzekwować sankcje, a nasi sojusznicy muszą dołączyć do nas w tych wysiłkach” – dodał.

Komentarze