Reklama

Ropa

Iran nie chce spotkania OPEC+ bez wcześniejszych jasnych ustaleń

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Minister ropy w liście do krajów OPEC wyraził stanowisko, że Iran nie będzie uczestniczył w spotkaniu, o ile przed nim nie zapadną konkretne decyzje ws. stabilizacji na rynku ropy naftowej.

„Mgliste okoliczności wokół nadchodzącego spotkania ministerialnego krajów OPEC+ i innych są dla mnie dużym zmartwieniem” – napisał Bijan Zanganaeh w liście 7 kwietnia do algierskiego ministra ropy, którego kraj sprawuje obecnie prezydencję w OPEC.

Zanganeh pisze dalej, że „organizowanie spotkania w obliczu braku jakichkolwiek klarownych ustaleń i decyzji ws. rynku” będzie oznaką zawodności grupy jeszcze przed rozpoczęciem rozmów i taki przekaz pójdzie w świat. „To może sprawić, że ceny ropy spadną do jeszcze niższego poziomu” – twierdzi irański minister w cytowanym przez Reutersa liście.

Arabia Saudyjska, Rosja i inni producenci zrzeszeni w grupie OPEC+ mają ustalić o ile zmniejszą podaż ropy tylko wtedy, gdy Stany Zjednoczone zgodzą się na ograniczenie produkcji. Rynek surowca ucierpiał w wyniku wybuchu epidemii koronawirusa i związanemu z tym spadkowi popytu.  

Reklama

Komentarze

    Reklama