• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Iran i Rosja chcą zacieśnić współpracę w sektorze energii. "Trwają negocjacje"

Fot. Ninara / Flickr
Fot. Ninara / Flickr

Moskwa i Teheran są zainteresowane budowaniem współpracy w sektorze energetycznym. Trwają już negocjacje w tym zakresie - poinformował ambasador Rosji w Iranie.

„Współpraca między Rosją a Iranem w sektorze energetycznym rozwija się pomyślnie. Jednocześnie istnieje solidny potencjał do zwiększenia takich interakcji” - mówił ambasador w rozmowie z rosyjskimi mediami. Dodał również, że współpracą są zainteresowane zarówno poszczególne resorty, jak i przedstawiciele biznesu z obydwu krajów.

Reklama
Reklama

Dyplomata podkreślał, że Rosja jest w kontakcie z Iranem „w całym spektrum kwestii dwustronnych i międzynarodowych, w tym także energetycznych”.

Tymczasem, kilka tygodni temu „Wall Street Journal” informował, że USA rozważają zaostrzenie sankcji przeciwko Iranowi, jeśli negocjacje dotyczące porozumienia nuklearnego zakończą się fiaskiem. 

Ewentualne nowe obostrzenia (lub doprecyzowane stare) będą służyć ukaraniu Irańczyków za „zakłócanie” negocjacji oraz skłonieniu ich do kontynuacji rozmów. 

Źródła gazety twierdzą, że ostrze sankcji ma zostać skierowane przeciwko „systemom transportu towarów”, dzięki którym Iran eksportuje (pomimo obowiązujących ograniczeń) ropę naftową do Chin. Tak ograniczone podejście spowodowane jest oczywiście faktem, że już dziś Iran zmaga się z bardzo surowymi międzynarodowymi obostrzeniami. „W irańskiej gospodarce nie zostało praktycznie nic, co mogłoby podlegać sankcjom” - mówi anonimowy urzędnik amerykańskiej administracji.

„WSJ” twierdzi, że Waszyngton rozważa również wykorzystanie innych narzędzi nacisku, m.in takich jak: „przekonanie” głównych importerów irańskiej ropy do zmniejszenia zakupów czy „dokręcenie śruby” w przypadku dostępu do rynków finansowych oraz kapitału. Nie zapadły jeszcze żadne decyzje w tej sprawie.

Komentarze