Reklama

Ropa

Iran chce rozwijać energetyczną współpracę z Rosją

Autor. www.elements.envato.com / ilustracyjne

Jesteśmy gotowi do rozszerzenia współpracy z Rosją w sektorze energetycznym - powiedział irański minister gospodarki i finansów.

Reklama

W rozmowie z rosyjskimi mediami minister oświadczył, że duże zainteresowanie strony irańskiej budzi perspektywa rozwijania współpracy w zakresie atomu, OZE oraz „nowej energii”.

Reklama

Największym rosyjsko-irańskim projektem jest obecnie rozbudowa elektrowni jądrowej Bushehr. Pierwszy blok powstały w ramach tej współpracy podłączono do sieci we wrześniu 2011. Trwa budowa drugiego i podpisano umowę dotyczącą trzeciego. Ponadto, Moskwa zaopatruje Iran w paliwo jądrowe, służące obsłudze wybudowanej jednostki.

Reżimy chcą także pogłębiać współpracę w zakresie handlu ropą i gazem. „(...) niektóre kraje sąsiadujące z Iranem spowodowały spowolnienie dostaw typu swap między Rosją a Iranem. Ten problem został rozwiązany, więc w tym roku będziemy świadkami ogromnych ilości dostaw” - przekonywał.

Reklama

Negocjacje między obydwoma krajami odbyły się w październiku 2022 roku. Według rosyjskiego wicepremiera Aleksandra Nowaka w pierwszym etapie umowa obejmuje dostawy pięciu milionów ton ropy i do dziesięciu miliardów metrów sześciennych gazu.

Reklama

Komentarze

    Reklama