Reklama

Ropa

"FT": Zadłużenie firm naftowych wzrosło o ponad 30 miliardów dolarów

Fot. Bureau of Safety and Environmental Enforcement BSEE / Flickr
Fot. Bureau of Safety and Environmental Enforcement BSEE / Flickr

W ostatnich tygodniach największe firmy naftowe świata zwiększyły swoje zadłużenie o 32 miliardy dolarów - informuje „Financial Times”.

Potentaci, o których mowa to ExxonMobil, BP, Shell, Total oraz Equinor. Zdaniem autorów publikacji branża naftowa poszukuje wszelkich rozwiązań, które pozwolą jej poradzić sobie z konsekwencjami wojny naftowej oraz pandemii koronawirusa z Wuhan. W zależności od skali działania oraz potencjału kolejne firmy podejmują decyzje o zmniejszaniu nakładów inwestycyjnych, ograniczeniu aktywności giełdowych, przesuwaniem w czasie projektów, czy prostej redukcji kosztów.

Analitycy "FT" zauważają, że równocześnie branża stara się wypłacać dywidendy dla akcjonariuszy i zaczęła aktywnie korzystać z instrumentów dłużnych. "Widzimy to samo, co podzas poprzednich kryzysów (...) Pomaga to w utrzymaniu płynności oraz pokazuje, że dana firma ma możliwości pozyskiwania finansowania" - mówi cytowany przez "FT" ekspert z Societe Generale.

W minionym tygodniu Shell miał pozyskać w ten sposób 3 mld euro i 3,75 mld dolarów, BP - 3,25 mld euro, zaś ExxonMobil kilka tygodni temu - 5 mld dolarów.

Reklama

Komentarze

    Reklama