Reklama

Ropa

Francuski minister: Rosja zarabia 700 mln dolarów dziennie na eksporcie ropy

Autor. Chatham House / Flickr

„Jest to najważniejsze źródło obcej waluty dla Rosji. To 700 milionów dolarów dziennie!”- powiedział w wywiadzie francuski minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire. Skomentował w ten sposób kwestię wprowadzenia zakazu ma import rosyjskiej ropy naftowej do UE - jego zdaniem byłby to poważny cios w gospodarkę i władze Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Wprowadzenie embarga jest jego zdaniem kwestią tygodni, a nie miesięcy. Nie ma tutaj jeszcze jednak dokładnej daty. Minister zauważył również, że „istnieje opór i zaniepokojenie” w tej sprawie ze strony niektórych państw UE.

Reklama

W podobnym tonie wypowiada się Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, który stwierdził w wywiadzie dla hiszpańskiego „El País”, że nie jest w stanie podać daty zatwierdzenia nowego pakietu sankcji przeciwko Rosji, w tym regulacji dotyczących surowców energetycznych.

Czytaj też

„Nie ma jednomyślności” - powiedział. Dodał również, że niektóre państwa członkowskie „jasno dały do zrozumienia”, że zawetują embargo na ropę. Wśród nich najczęściej wymienia się Niemcy, Węgry i Austrię. Unijny urzędnik dodał, że pomimo braku jednomyślnej decyzji UE niektóre kraje już podjęły wysiłki na rzecz zmniejszenia importu z Rosji.

Reklama

Zdaniem dyplomaty w perspektywie średnioterminowej UE będzie musiała ograniczyć zależność od rosyjskich nośników energii, ponieważ jest to „najważniejszym etapem budowania autonomii”. Obecnie około 1/4 ropy naftowej importowanej przez Unię Europejską pochodzi z Rosji.

Reklama

Komentarze

    Reklama