Reklama

Ropa

Equinor będzie miał nowego prezesa. "Priorytetem zwalczanie zmian klimatu"

Fot. Ole Jørgen Bratland / www.equinor.com
Fot. Ole Jørgen Bratland / www.equinor.com

Norweski potentat naftowo-gazowy, spółka Equinor, będzie mieć nowego prezesa. Anders Opedal zastąpi na stanowisku Eldara Sætre, który w listopadzie przejdzie na emeryturę po ponad 40 latach pracy w firmie.

Nowy CEO był wcześniej wiceprezesem odpowiedzialnym za zadania związane m.in. z technologiami. Źródła agencji Reutera wskazują, że jako jeden z czterech kandydatów zakwalifikował się do ostatniego etapu procedury.

„Equinor wkracza w fazę znaczących zmian, ponieważ cały świat musi podjąć bardziej zdecydowane działania na rzecz zwalczania zmian klimatycznych” - powiedział Jon Erik Reinhardsen, przewodniczący rady dyrektorów spółki. Dodał, że przed nowym CEO stoi szereg wyzwań związanych ze „zwiększaniem wartości dla akcjonariuszy poprzez transformację energetyczną”.

Odchodzący sternik, Eldar Sætre, zapisał się w historii jako osoba, która firmowała rebranding spółki - w 2018 roku Statoil przeistoczył się w Equinora. W procesie transformacji władze firmy wielokrotnie podkreślały, że ich celem jest intensyfikacja inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Z kolei Anders Opedal dołączył do firmy w roku 1997 jako inżynier i przez lata zajmował różne stanowiska, w tym dyrektora operacyjnego. Kierował także brazylijskim oddziałem Equinora, za sprawą którego firma planuje w nadchodzących latach ekspansję związaną z wydobywaniem ropy naftowej na morzu. 

Komentarze