Reklama

Ropa

Dotkliwa porażka ekologów ws. arktycznej ropy. "To szokujące, jesteśmy wściekli"

Fot. Gary Bembridge / Flickr
Fot. Gary Bembridge / Flickr

Norweski Sąd Najwyższy zatwierdził rządowe plany związane z poszukiwaniem ropy w Arktyce. Dotkliwą porażkę odnieśli przy tym ekolodzy, których pozew został oddalony.

Agencja Reutera informuje, że Sąd Najwyższy podtrzymał wcześniejsze orzeczenia z niższych instancji - uznając przy tym zastrzeżenia Greenpeace i grupy Nature and Youth za nieuzasadnione. Ekolodzy twierdzili, że decyzje koncesyjne z lat 2015 - 2016 są niezgodne z norweską konstytucją.

Działacze mieli nadzieję, że wniesienie sprawy do SN oraz ewentualna wygrana, stworzą precedens, który pomoże w trzymaniu koncernów naftowych z daleka od Arktyki. Niestety sąd był innego zdania, a niekorzystne rozstrzygnięcie należy uznać za dotkliwą porażkę.

Aktywiści nie zostawili suchej nitki na decyzji sądu. W emocjonalnym wpisie na jednym z portali społecznościowych możemy przeczytać: „Oznacza to, że młodym brakuje dziś podstawowej ochrony prawnej przed szkodami środowiskowymi, zagrażającymi naszej przyszłości. To jest szokujące i jesteśmy wściekli”. 

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama