Reklama

Ropa

Czy koncerny zawyżają ceny paliw? Joe Biden żąda śledztwa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prezydent Joe Biden wezwał federalne organy regulacyjne do sprawdzenia, czy koncerny paliwowe nie angażują się w „nielegalne działania” związane z zawyżaniem cen paliw. Dla administracji jest to na tyle istotna kwestia, że w czasie pandemii i tak odnotowano ich gwałtowny wzrost.

Prezydent USA Joe Biden w liście do przewodniczącej Federalnej Komisji Handlu (FTC) Liny Khan, zarządał działań mających stwierdzić legalność praktyk handlowych koncernów paliwowych. „Gromadzimy dowody zachowań wymierzonych w konsumentów. Najistotniejsze jest to, że ceny benzyny dla klientów nadal pozostają bardzo wysokie, mimo że koszty ponoszone przez koncerny spadają” – napisał Biden w liście do przewodniczącej FTC.

Obecnie średnia krajowa cena za galon podstawowej benzyny wynosi 3,41 dolara. Jak zauważa American Automotive Association (AAA), to o 1,29 dolara więcej niż rok temu i najwięcej od przeszło siedmiu lat. 

Biden stwierdził, że dwa największe w kraju koncerny paliwowe - ExxonMobil i Chevron -zmierzają w kierunku podwojenia zysków netto w porównaniu z 2019 r., ostatnim rokiem przed pandemią. Obie firmy ogłosiły plany „zainwestowania miliardów dolarów w wykup akcji i dywidend w tym lub przyszłym roku”. W związku z zaistniałą sytuacją na rynku, do obu gigantów paliwowych wysłano szereg pytań, jednak przedstawiciele koncernów nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Działania Prezydenta USA zostały podjęte w obliczu rosnącej presji politycznej, w miarę jak inflacja w kraju osiągnęła najwyższy poziom od 31 lat.

FTC jest niezależną agencją rządową, której głównym zadaniem jest egzekwowanie przepisów antymonopolowych i ochrona praw konsumentów. Agencja nie podlega Białemu Domowi, jednak prezydent nominuje kandydata na stanowisko przewodniczącego tej instytucji. Komisja stwierdziła, że jest zaniepokojona tematem poruszonym przez Joe Bidena i zapowiedziała zdecydowane działania w celu wyjaśnienia, czy na rynku nie występują nielegalne metody wpływające na ceny paliw.

25. listopada w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest Święto Dziękczynienia. Prognozy AAA wskazują, że ponad 48 milionów Amerykanów może wyruszyć w przyszłym tygodniu w drogę, by celebrować ten dzień.

Reklama

Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama