• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Czy koncerny zawyżają ceny paliw? Joe Biden żąda śledztwa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prezydent Joe Biden wezwał federalne organy regulacyjne do sprawdzenia, czy koncerny paliwowe nie angażują się w „nielegalne działania” związane z zawyżaniem cen paliw. Dla administracji jest to na tyle istotna kwestia, że w czasie pandemii i tak odnotowano ich gwałtowny wzrost.

Prezydent USA Joe Biden w liście do przewodniczącej Federalnej Komisji Handlu (FTC) Liny Khan, zarządał działań mających stwierdzić legalność praktyk handlowych koncernów paliwowych. „Gromadzimy dowody zachowań wymierzonych w konsumentów. Najistotniejsze jest to, że ceny benzyny dla klientów nadal pozostają bardzo wysokie, mimo że koszty ponoszone przez koncerny spadają” – napisał Biden w liście do przewodniczącej FTC.

Obecnie średnia krajowa cena za galon podstawowej benzyny wynosi 3,41 dolara. Jak zauważa American Automotive Association (AAA), to o 1,29 dolara więcej niż rok temu i najwięcej od przeszło siedmiu lat. 

Biden stwierdził, że dwa największe w kraju koncerny paliwowe - ExxonMobil i Chevron -zmierzają w kierunku podwojenia zysków netto w porównaniu z 2019 r., ostatnim rokiem przed pandemią. Obie firmy ogłosiły plany „zainwestowania miliardów dolarów w wykup akcji i dywidend w tym lub przyszłym roku”. W związku z zaistniałą sytuacją na rynku, do obu gigantów paliwowych wysłano szereg pytań, jednak przedstawiciele koncernów nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Działania Prezydenta USA zostały podjęte w obliczu rosnącej presji politycznej, w miarę jak inflacja w kraju osiągnęła najwyższy poziom od 31 lat.

FTC jest niezależną agencją rządową, której głównym zadaniem jest egzekwowanie przepisów antymonopolowych i ochrona praw konsumentów. Agencja nie podlega Białemu Domowi, jednak prezydent nominuje kandydata na stanowisko przewodniczącego tej instytucji. Komisja stwierdziła, że jest zaniepokojona tematem poruszonym przez Joe Bidena i zapowiedziała zdecydowane działania w celu wyjaśnienia, czy na rynku nie występują nielegalne metody wpływające na ceny paliw.

25. listopada w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest Święto Dziękczynienia. Prognozy AAA wskazują, że ponad 48 milionów Amerykanów może wyruszyć w przyszłym tygodniu w drogę, by celebrować ten dzień.

Reklama

Reklama

Komentarze