• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Chiny przerabiają rekordowe ilości ropy

Fot. Rongy Benjamin / Flickr
Fot. Rongy Benjamin / Flickr

Wydajność chińskich rafinerii wzrosła w lipcu o 12% r/r, osiągając najwyższy miesięczny poziom w historii - informuje agencja Reutera.

Z opublikowanych dzisiaj danych wynika, że w ubiegłym miesiącu chińskie rafinerie przetworzyły 59,56 mln ton ropy, co odpowiada około 14,03 mln baryłek dziennie. Było to możliwe dzięki powrotowi do normalnego funkcjonowania kilku dużych zakładów, które przechodziły prace konserwacyjne.

Przerób ropy w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku wyniósł ogółem 378,65 mln ton, tj. ok. 12,98 mln b/d. Co ciekawe, pomimo pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń odnotowano tutaj wzrost w stosunku do roku ubiegłego - o 2,3%.

Rekordowa produkcja paliw zbiegła się w czasie nie tylko z pandemią, która nie jest już nowym zjawiskiem, ale i z poważnymi powodziami. Nawiedziły one prowincje usytuowane w środkowym i dolnym biegu rzeki Jangcy. Część analityków sugeruje, że wraz z rosnącymi zapasami może to doprowadzić do ograniczenia przerobu ropy.

Krajowe wydobycie ropy naftowej w Chinach wzrosło w ubiegłym miesiącu o 0,6% r/r - do 16,46 mln ton, czyli 3,88 mln b/d. W okresie styczeń-lipiec wyniosło ono 113,5 mln ton, czyli o 1,4% więcej niż w 2019.

Komentarze