Reklama

Ropa

Chińczycy ustanowili nowy rekord wydobycia

Fot. www.petrochina.com.cn
Fot. www.petrochina.com.cn

Chińczycy ustanowili nowy rekord wydobycia. Znakomity wynik osiągnięto na największym złożu w kraju, zlokalizowanym w basenie Ordos.

Ze zlokalizowanego na północnym zachodzie kraju złoża Qingcheng wydobyto  w tym roku 24,5 mln ton ropy naftowej oraz 44,5 mld m3 gazu ziemnego. To rekordowy wynik.

Pomimo kolejnej fali pandemii oraz globalnego spowolnienia gospodarczego, chiński popyt na energię wydaje się być niezaspokojony i rośnie. Nasila się równocześnie rywalizacja pomiędzy Rosją oraz Arabią Saudyjską, które walczą o miano największego dostawcy ropy do Państwa Środka. 

Reklama
Reklama

W okresie styczeń - listopad Chińczycy sprowadzili łącznie 503,92 mln ton „czarnego złota”. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o ponad 40 mln t.

Chiny ustanowiły również nowy rekord w zakresie rafinacji ropy naftowej. W ubiegłym miesiącu chińskie rafinerie przerobiły 58,35 mln ton ropy, co odpowiada 14,2 mln b/d. Oznacza to pobicie „rekordu wszechczasów” z października 2020 r. - wyniósł on 14,09 mln b/d.

Od stycznia do listopada br. Chińczycy poddali rafinacji aż 614,41 mln ton ropy, czyli o 3,1% więcej niż w analogicznym okresie roku 2019.

Reklama

Komentarze

    Reklama