Reklama

Ropa

ChinaOil największym na świecie odbiorcą rosyjskiej ropy

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Spółka China National United Oil Corporation (ChinaOil) była w ubiegłym roku największym odbiorcą rosyjskiej ropy - informuje magazyn „Forbes”.

Spółka była liderem zarówno pod względem liczby zawartych kontraktów, jak i wielkości fizycznych dostaw surowca z Federacji Rosyjskiej. Kupiła łącznie 39,7 mln ton ropy, za którą zapłaciła 18,3 mld dolarów.

Autorzy publikacji informują ponadto, że w 2019 Chiny ustanowiły nowy rekord w imporcie ropy. Zagraniczne dostawy do tego kraju wzrosły w porównaniu z 2018 o 9,5% i przekroczyły 500 mln ton. Państwo Środka zachowało również status największego nabywcy ropy z Rosji.

W tym kontekście warto wspomnieć, że Chińczycy wykorzystali kryzys naftowy wywołany brakiem porozumienia w ramach OPEC+ oraz pandemią koronawirusa do wzmocnienia pozycji swoich rafinerii. Oficjalne dane wskazują, że w marcu br. import surowca do Państwa Środka wyniósł 41,1 mln ton, tj. 9,68 mln baryłek dziennie. 

W pierwszym kwartale bieżącego roku Chiny zakupiły o 5% więcej ropy naftowej, niż w analogicznym okresie 2019 r. Łącznie sprowadzono 127,19 mln ton „czarnego złota”, co odpowiada ok. 10,2 mln baryłek dziennie.

Reklama

Komentarze

    Reklama