Reklama

Ropa

Ceny ropy zwyżkują, cały tydzień na plus i tak jest od 6 tygodni

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Ceny ropy rosną na giełdach paliw w piątek rano. Cały tydzień surowiec zaliczy do pozytywnych - ze zwyżką cen - i tak jest już od 6 tygodni - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,92 USD, po zwyżce ceny o 0,30 proc. Wcześniej surowiec drożał o 1,1 proc.

Ropa Brent w dostawach na II na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 50,31 USD za baryłkę, wyżej o 0,16 proc.

Eksperci rynków paliw wskazują, że wzrosty cen ropy, wywołane informacjami o szczepionkach na Covid-19, zaskoczyły wielu obserwatorów.

Reklama

Reklama

W USA ma być wprowadzona pierwsza szczepionka na Covid-19 po tym, jak w czwartek wieczorem panel zewnętrznych doradców amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) opowiedział się przeważającą większością głosów za użyciem w nagłych przypadkach szczepionki przeciwko koronawirusowi firm Pfizer Inc. BioNTech.

To toruje drogę do zatwierdzenia preparatu przez FDA już w piątek.

Inwestorzy na rynkach paliw tymczasem zlekceważyli rozczarowujące dane z rynku pracy w USA.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 853 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 725 tys. wobec 716 tys. poprzednio.

Paliwowych graczy rynkowych nie zniechęca też brak postępów w rozmowach na temat pakietu stymulacyjnego dla gospodarki USA.

"Rajd na rynkach paliw może prawdopodobnie trwać w krótkiej perspektywie, ponieważ szczepionki na Covid-19 +usunęły+ z rynków niepewność" - mówi Kwangrae Kim, analityk ds. rynku towarowego w Samsung Futures Inc.

"Mocny popyt na ropę w Azji również daje wsparcie, a WTI może niedługo testować poziom 50 USD za baryłkę" - dodaje.

Ropa na NYMEX w N.Jorku zdrożała na zakończenie poprzedniej sesji o 2,8 proc., a Brent na ICE zakończyła sesję na plusie o 2 proc.

W tym tygodniu WTI zyskała 1,3 proc., a od końca października surowiec na NYMEX zdrożał o ponad 50 proc. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama