Ceny ropy w USA wciąż z trendzie spadkowym

8 września 2020, 10:13
ropa_oil_texas
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw nie przestają spadać - we wtorek surowiec tanieje o prawie 2 proc. Pogarszają się krótkoterminowe perspektywy popytu na paliwa. Do tego coraz gorsze są stosunki dwustronne USA-Chiny przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi za Oceanem - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 39,00 USD, niżej o 1,94 proc.

Ropa Brent w dostawach na XI na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 41,93 USD za baryłkę, niżej o 0,19 proc.

Na świecie maleje popyt na ropę. Tylko cztery z dziesięciu azjatyckich rafinerii stwierdziły, że kupią więcej ropy z Arabii Saudyjskiej po tym, jak Arabia Saudyjska obniżyła ceny ropy na październik - cena ropy Arab Light została obniżona dla odbiorców w Azji mocniej niż się tego spodziewano, co oznacza, że popyt na surowiec w największym na świecie regionie zużywającym ropę spada.

"Obniżenie cen przez Saudyjczyków pokazuje, że ożywienie popytu na paliwa na świecie nie jest zagwarantowane" - mówi Vivek Dhar, analityk ds. rynku surowców w Commonwealth Bank of Australia.

"Nadal są widoczne trudności w sektorach transportowych - ze względu na pandemię koronawirusa, a paliwa dla tej branży stanowią 2/3 zapotrzebowania na ropę" - dodaje.

Tymczasem zaostrzają się relacje USA-Chiny przed zbliżającymi się listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA.

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że zamierza ograniczyć relacje gospodarcze z Pekinem, grożąc też karami dla amerykańskich firm, które tworzą miejsca pracy za granicą i pozbawieniem kontraktów federalnych dla tych firm, które robią biznes z Chinami.

Trump nie wskazał, kiedy wprowadzi takie działania w życie, ale zasugerował, że te posunięcia mogą być częścią jego II kadencji jako prezydenta USA.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
rob ercik
wtorek, 8 września 2020, 13:51

Tik tak, okazuje się że bez UMCS i sankcji Amerykanie nie potrafią normalnie funkcjonować

Tweets Energetyka24