• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ceny ropy w USA spadają o ponad 3 proc.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy w USA spadają o ponad 3 proc. To już 6 z kolei sesja zniżek notowań surowca, a kończący się tydzień może być dla WTI najgorszy od 2011 r. Przez globalne rynki - od akcji po surowce - przetacza się mocna wyprzedaż z powodu obaw o szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,52 USD, po zniżce ceny o 3,36 proc. 

Ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 50,78 USD za baryłkę, niżej o 2,68 proc.

Epidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu ub.r. na targu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta. 

Do tej pory w Chinach kontynentalnych koronawirusem zakażone zostały 78.824 osoby, spośród których 2.788 zmarło. 

Koronawirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów, w których przypadki śmiertelne odnotowano m.in. w Iranie (26), w Korei Południowej (13), we Włoszech (17) i w Japonii (8). W sumie na świecie zakażonych jest ponad 83 tys. ludzi. 

Na Białorusi stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. 

W piątek również litewskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem Covid-19. Zainfekowaną jest 39-letnia kobieta, która w poniedziałek wróciła z Werony na północy Włoch. 

We Włoszech znajduje się największe w Europie ognisko zakażeń - z powodu choroby wywołanej nowym koronawirusem zmarło tam 17 osób, a 650 jest zakażonych. 

W Kanadzie potwierdzono dotychczas 13 przypadków koronawirusa. Rząd opracowuje plan na wypadek epidemii, a ministerstwo zdrowia zachęca Kanadyjczyków do zrobienia zapasów żywności i leków. 

Tymczasem do marcowego spotkania przygotowują się producenci ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) i sojusznicy spoza kartelu.

W przyszłym tygodniu w Wiedniu eksporterzy ropy ocenią sytuację związaną ze spadkiem popytu na ropę naftową na skutek wybuchu epidemii koronawirusa.

Są już sygnały, że producenci z OPEC+ są blisko ustalenia, aby zadziałać na rynkach w celu zahamowania spadków cen ropy. 

Podczas poprzedniej sesji ropa w N.Jorku staniała o 3,4 proc., a Brent na ICE straciła 2,3 proc. 

W tym tygodniu ropa WTI na NYMEX staniała już o niemal 14 proc., a Brent zniżkowała o blisko 13 proc. (PAP Biznes)

Źródło:
PAP

Komentarze