• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ceny ropy w USA rosną - Delta zagraża wydobyciu surowca w Zatoce Meksykańskiej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku nieznacznie drożeje. Uwaga inwestorów kieruje się na doniesienia dotyczące huraganu Delta, który zagraża wydobyciu ropy w Zatoce Meksykańskiej - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,01 USD, wyżej o 0,15 proc.

Ropa Brent w dostawach na XII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 42,13 USD za baryłkę, wyżej o 0,33 proc.Huragan Delta przeszedł w środę nad meksykańskim półwyspem Jukatan zmierzając na północ. Prawdopodobnie w piątek uderzy w południowe wybrzeże USA w stanach Luizjana i Missisipi.

Delta w porywach osiągała w środę prędkość ponad 160 kilometrów na godzinę. Wiatry nieco osłabły po uderzeniu w wybrzeże Meksyku, ale żywioł prawdopodobnie wzmocni się ponownie nad ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej.

Według szacunków do czwartku prędkość wiatrów może przekraczać 180 kilometrów na godzinę, co oznaczać będzie huragan trzeciego stopnia w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Operatorzy platform naftowych w Zatoce Meksykańskiej obniżyli dostawy ropy o ok. 80 proc. przygotowując się do nadejścia Delty.

Prognozuje się, że Delta przejdzie w piątek nad wybrzeżem Luizjany, której część w tym roku spustoszył już huragan Laura.

"Wstrzymanie produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej jest już w cenach" - mówi Ed Moya, starszy analityk rynku w OANDA Corp.

"Spodziewam się ograniczonych wzrostów cen ropy z obecnych poziomów, ale jeśli powrót do normalnego działania platform z Zatoce Meksykańskiej zająłby więcej niż tydzień, to możliwe są mocniejsze ruchy cen ropy w górę" - dodaje.

Tymczasem w USA rosną zapasy ropy.

W ubiegłym tygodniu rezerwy te wzrosły o 501 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc. do 492,93 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Rynek oczekiwał spadku zapasów o 1,2 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,44 mln baryłek, czyli o 0,6 proc. do 226,75 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 96 tys. baryłek, czyli o 0,6 proc. do 171,8 mln baryłek - podał DoE.

Ropa w USA na NYMEX staniała na zakończenie poprzedniej sesji o 1,8 proc., a Brent na ICE straciła 1,6 proc.

Źródło:
PAP

Komentarze