Reklama

Ropa

Ceny ropy w USA lekko rosną

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy w USA lekko rosną, odrabiając straty po największych od dwóch tygodni spadkach we wtorek wieczorem. Analitycy wskazują, że na popyt na surowiec mogą wpływać napięcia handlowe USA-Chiny.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,74 USD, po zniżce ceny o 0,45 proc. We wtorek ceny surowca spadały o ok. 3 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 64,64 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,21 proc.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu aż o 1,4 mln baryłek. Tymczasem analitycy spodziewali się ich spadku o 2,7 mln baryłek.

Producenci ropy powoli ponownie wznawiają wydobycie surowca w Zatoce Meksykańskiej po przejściu burzy tropikalnej Barry, ale we wtorek nadal 58 proc. platform wiertniczych było wyłączonych z użytku.

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że nadal może nałożyć dodatkowe cła na chińskie towary o wartości 325 mld USD, jeśli tylko zechce. Trump dodał, że Chiny powinny kupić amerykańskie produkty rolne.

„Perspektywy dla podaży i popytu są słabe przez napięcia handlowe między USA a Chinami” - powiedział Tomomichi Akuta, starszy ekonomista w Mitsubishi UFJ Research and Consulting.

„Bez widoków na postępy w rozmowach handlowych, uwagi Trumpa spowodowały wzrost negatywnego sentymentu na rynkach” - dodał.

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział w poniedziałek, że może się wybrać wraz z przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem w podróż do Pekinu, jeśli konsultacje telefoniczne w tym tygodniu będą produktywne.

jw/pap

  • ropa

Komentarze