Reklama

Ropa

Ceny ropy w górę przed wprowadzeniem szczepionki na Covid-19 w USA

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Ceny ropy rosną na giełdach paliw w reakcji na rychłe wprowadzenie szczepionki na Covid-19 w USA i po informacjach o eksplozji tankowca na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,02 USD, po zwyżce ceny o 0,97 proc.

Ropa Brent w dostawach na II na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 50,48 USD za baryłkę, wyżej o 1,04 proc.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w piątek - po rekordowo szybkich badaniach - użycie szczepionki firmy Pfizer i BioNTech w wyjątkowych sytuacjach.

Do końca 2020 roku pierwszą dawkę szczepionki otrzymać ma 20 mln Amerykanów.

W USA w niedzielę rozpoczęła się dystrybucja szczepionek przeciw koronawirusowi, a pierwsze jej partie dotrą do poszczególnych stanów w poniedziałek - wg agencji Bloomberg.

Reklama

Reklama

Do środy szczepionki dotrą do ponad 630 miejsc w Stanach Zjednoczonych.

W pierwszym kwartale 2021 roku zaszczepionych ma być 100 mln Amerykanów.

"Wprowadzenie szczepionki będzie miało pozytywny wpływ na paliwa drogowe i ostatecznie też na paliwa lotnicze" - ocenia Stephen Innes, główny strateg ds. globalnych aktywów w Axi.

"Myślę, że duży optymizm jest obecnie uzasadniony" - dodaje.

Tymczasem agencje informują o co najmniej jednym tankowcu, na którym doszło do eksplozji, w pobliżu saudyjskiego miasta portowego Jeddah.

Do tego zdarzenia doszło 3 tygodnie po tym, jak inny tankowiec z transportem ropy został uszkodzony w saudyjskim terminalu naftowym Shuqaiq, a to sugeruje możliwość zakłóceń dostaw ropy z Bliskiego Wschodu.

Ropa na NYMEX w N.Jorku staniała na zakończenie poprzedniej sesji o 0,5 proc., ale w całym ub. tygodniu zyskała 0,7 proc.

Źródło:PAP

Komentarze