Reklama

Ropa

Ceny ropy rosną, ponieważ rynki… ignorują część danych

Fot. USDA NRCS Montana / Flickr
Fot. USDA NRCS Montana / Flickr

Ceny ropy rosną. Rynki ignorują dane o potężnym wzroście amerykańskich zapasów surowca - o ponad 15 mln baryłek - drugim tak silnym wzroście w historii. Inwestorzy wolą skupiać uwagę na szczepionkach na Covid-19 - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,66 USD, po zwyżce ceny o 0,31 proc. 

Ropa Brent w dostawach na II na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 48,96 USD za baryłkę, wyżej o 0,20 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły aż o 15,2 mln baryłek, czyli o 3,1 proc. do 503,2 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). 

Analitycy wskazują, że to najmocniejszy wzrost zapasów ropy niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

Reklama
Reklama

Zapasy ropy wzrosły najmocniej od kwietnia i są obecnie na najwyższym poziomie od sierpnia.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 4,2 mln baryłek, czyli o 1,8 proc. do 237,9 mln baryłek. 

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły zaś o 5,2 mln baryłek, czyli o 3,6 proc. do 151,1 mln baryłek - podał DoE. 

Eksperci rynków paliw wskazują tymczasem, że w centrum uwagi inwestorów na giełdach paliw jest tempo rozpowszechniania szczepionek na Covid-19 - ten temat stał się głównym czynnikiem wpływającym na ceny ropy na globalnych rynkach.

Gracze rynkowi mają nadzieję, że wprowadzanie szczepionek na koronawirusa doprowadzi do szybkiej poprawy globalnego zapotrzebowania na energię w przyszłym roku. 

"Rynek ropy jest w dość optymistycznym nastroju, ponieważ inwestorzy koncentrują się na długoterminowych perspektywach w reakcji na wprowadzanie szczepionek" - mówi Daniel Hynes, starszy strateg rynków towarowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd. 

"Apetyt na ryzyko poprawia się - dotyczy to też rynków ropy" - dodaje. 

Ropa na NYMEX w N.Jorku staniała na zakończenie poprzedniej sesji o 0,2 proc., a Brent na ICE zakończyła sesję niemal bez zmian. (PAP Biznes)

Reklama

Komentarze

    Reklama