Reklama

Ropa

Ceny ropy najwyższe od sierpnia i nadal rosną

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy w USA powiększają wzrosty po tym, jak na zakończenie poprzedniej sesji surowiec kosztował najwięcej od sierpnia. Rynki opanował optymizm, że szczepionka na Covid-19 może zostać wprowadzona w ciągu kilku tygodni. Inwestorów cieszy też fakt, że w USA rozpoczyna się proces przekazywania władzy po listopadowych wyborach prezydenckich - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,59 USD, po wzroście ceny o 1,23 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 46,58 USD za baryłkę, wyżej o 1,13 proc. 

Już w przyszłym miesiącu może zostać wprowadzona szczepionka na Covid-19.

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że szczepionka na Covid-19 - opracowana przez tę firmę i Uniwersytet Oxfordzki - jest skuteczna średnio w 70 procentach. 

AstraZeneca zapowiedziała, że do końca roku wyprodukuje 4 mln dawek szczepionki AZD1222 przeciw koronawirusowi. Dodatkowe 40 mln dawek ma być gotowych do końca pierwszego kwartału 2021 r.

"Szczepionka AstraZeneca na Covid-19 to naprawdę wielka sprawa, ponieważ większość rynków rozwiniętych będzie w stanie uodpornić do wiosny swoje najbardziej zagrożone grupy" - mówi Stephen Innes, główny strateg rynkowy w Axi.

"Stały wzrost liczby zachorowań na koronawirusa w USA i innych krajach już od pewnego czasu jest głównym źródłem niepewności dla rynków ropy" - dodaje. 

Inwestorów optymizmem napawa też fakt, że w USA rozpoczyna się przejmowanie władzy przez nową administrację prezydenta elekta Joe Bidena. 

Na rynkach pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że była szefowa Fed Janet Yellen może zostać nominowana na stanowisko sekretarza skarbu USA. 

Yellen była prezesem Rezerwy Federalnej w latach 2014-2018, kiedy amerykańska gospodarka notowała solidne wzrosty, stopy procentowe były na niskim poziomie, a S&P 500 zyskał prawie 60 proc. 

Inwestorzy czekają też na ustalenia krajów grupy OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy od początku 2021 r. 

Pod koniec XI odbędzie się spotkanie krajów kartelu i jego sojuszników.

Producenci z OPEC+ zdecydują, czy opóźnią złagodzenie cięć produkcji ropy planowane wstępnie na początek 2021 r. 

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zdrożała o 1,5 proc., a Brent na ICE zyskała 2,5 proc.(PAP Biznes)

Reklama
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze