Reklama

Ropa

Ceny ropy na światowych giełdach notują niewielkie wzrosty

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

Ropa naftowa w USA niewiele zyskuje w piątek, zaledwie 4 centy, a sierpień surowiec może zakończyć zwyżką notowań - o 2,2 proc., po spadku ceny w lipcu o 7,3 proc. - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 70,20 USD, po zwyżce o 4 centy.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 77,69 USD za baryłkę, po spadku notowań o 8 centów.

Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa zyskała 0,2 proc. do 523,7 juanów za baryłkę. W sierpniu surowiec zdrożał o 2,1 proc., a od debiutu giełdy - 26 marca - ropa zdrożała w Szanghaju o prawie 14 proc.

Tymczasem kończy się miesiąc turbulencji na rynkach paliw. W I połowie sierpnia ceny ropy zniżkowały w reakcji na obawy o spory handlowe USA-Chiny i kryzys na rynkach wschodzących, wywołany zawirowaniami w gospodarce Turcji. W ciągu ostatnich dni ropa zyskuje na wartości.

Brent może zakończyć ten miesiąc zwyżką notowań o 4,6 proc. - najmocniejszą od kwietnia, a WTI zwyżką o 2,2 proc.

"Spory handlowe pomiędzy USA a Chinami mogą w każdej chwili jeszcze się nasilić, a to wzmoże na rynkach niepokój o możliwe spowolnienie wzrostu w globalnej gospodarce" - ocenia Will Yun, analityk Hyundai Futures Corp.

"Również szybko nie zniknie ryzyko związane z dostawami ropy z Iranu" - dodaje.

W listopadzie wejdą w życie restrykcje USA na irańską ropę, a to może spowodować zaostrzenie sytuacji związanej z podażą ropy na globalnych giełdach paliw.

Więcej ropy chce eksportować Irak. Władze tego kraju twierdzą, że Irak jest gotów do wysyłania większej ilości surowca, jeśli na takie działanie zgodzi się OPEC.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama