Reklama

Ropa

BP: Pandemia przyćmiła wszystkie poprzednie kryzysy w sektorze energetycznym

Fot. Mustang Joe / Flickr
Fot. Mustang Joe / Flickr

Analitycy koncernu BP uważają, że pandemia koronawirusa przyćmiła wszystkie dotychczasowe globalne kryzysy, z którymi borykał się sektor energetyczny.

W dorocznym raporcie na temat rynku energii BP zwraca uwagę, że przez ostatnich siedemdziesiąt lat świat doświadczył wielu „energetycznych” wstrząsów. Mowa tu m.in. o takich wydarzeniach jak kryzys sueski z 1956 roku czy tsunami i katastrofa w Fukushimie.

„Te wszystkie wydarzenia były wielkimi wstrząsami dla światowej energetyki” - uważa główny ekonomista BP. W jego przekonaniu jednak „wszystkie one bledną w porównani z wydarzeniami ubiegłego roku”. 

Reklama
Reklama

Z powodu pandemii globalna produkcja ropy doświadczyła największych „ubytów” w powojennej historii - a pamiętać należy także o skokowych spadkach z początku pandemii, które bywały większe niż średnia.  Jeszcze trudniej wyglądała sytuacja po stronie popytu - w kwietniu 2020 był on nawet o 20 mln b/d mniejszy niż przed koronakryzysem.

Dodatkową presję na rynek ropy wywierała wojna cenowa pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską, która doprowadziła do gwałtownych spadków notowań surowca. W 2020 średnia cena ropy Brent wynosiła 41,84 - najmniej od 2004 roku. 

Komentarze