• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Białoruś sprowadzi w czerwcu kolejny ładunek azerskiej ropy

Fot. ruerto42 / Flickr
Fot. ruerto42 / Flickr

Przed końcem czerwca Białoruś odbierze jeszcze co najmniej jeden ładunek ropy naftowej z Azerbejdżanu - poinformował rzecznik prasowy koncernu Belneftekhim.

„Tak, taka dostawa jest w naszym harmonogramie. Oczekujemy jej w porcie w Odessie w końcówce miesiąca” - powiedział Aleksander Tiszczenko.

Rzecznik dodał, że tankowiec, który wyruszy z gruzińskiego portu Supsa dostarczy do Odessy 90 tysięcy ton ropy. Została ona zakupiona od azerskiej kompanii naftowej SOCAR. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to surowiec dotrze do rafinerii w Mozyrzu około 10-15 lipca.

W marcu br. Mińsk zakupił od Azerów około 250 tysięcy ton ropy, która podobnie jak zapowiadana dostawa, przeładowywana była w Odessie. Białorusini informowali, że w bieżącym roku do ich kraju może trafić nawet milion ton ropy z Azerbejdżanu.

Białoruś jest obecnie na etapie energicznej dywersyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej. Kontynuując, przynajmniej częściowo, zakupy surowca z Rosji, Mińsk podejmuje wysiłki na rzecz budowania alternatywnych tras. Obecnie wykorzystywane są do tego porty w Kłajpedzie i Odessie. 

Komentarze