• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Arabia Saudyjska zwiększy produkcję ropy w lipcu

Fot. Daxis / Flickr
Fot. Daxis / Flickr

Arabia Saudyjska zamierza zwiększyć wydobycie ropy w lipcu, ale nie wpłynie to na realizację porozumień OPEC+, ponieważ całość zostanie przeznaczona na rynek krajowy - poinformował Abdullaziz bin Salman, minister energii.

W przyszłym miesiącu Królestwo spodziewa się istotnego wzrostu popytu na ropę naftową i produkty ropopochodne, ponieważ znoszona będzie część ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. 

Czerwiec jest dla Saudyjczyków kolejnym miesiącem, w którym nie tylko zamierzają wypełnić zobowiązania OPEC+, ale również dokonać dodatkowej redukcji wydobycia o 1 mln baryłek dziennie. Oznacza to, że  wyniesie ono zaledwie 7,5 mln b/d (wobec 12 mln b/d w kwietniu). Warto nadmienić, że za przykładem Saudyjczyków poszły również takie państwa, jak Kuwejt oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie - deklarując wprowadzenie dodatkowych cięć.

W lipcu KAS nie planuje podejmować ponadprogramowych wysiłków i to właśnie ten wolumen będzie stanowić wzrost wydobycia w ujęciu miesięcznym.

W kwietniu kraje OPEC+ podjęły decyzję o redukcji wydobycia ropy o 9,7 mln b/d w okresie maj - czerwiec. W drugiej połowie roku mają one wynieść 7,7 mln b/d, natomiast później (do kwietnia 2020) 5,8 mln b/d.

Komentarze