Reklama

Ropa

Arabia Saudyjska oferuje Europie trzy razy więcej ropy w cenie 25 dolarów

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rijad przygotowuje nową ofertę dla państw europejskich. Chce dostarczać ropę po cenach niższych niż Rosja, ale z trzykrotnym, w porównaniu do obecnego, nakładem.

Informacje podała agencja Bloomberg, powołując się na własne źródła. Wedle ich relacji, Saudowie chcą sprzedawać trzy razy więcej surowca europejskim rafineriom.

Bloomberg wskazuje, że to właśnie Stary Kontynent stanie się najważniejszym polem bitwy w wojnie cenowej między Arabią Saudyjską a Rosją. „Arabia Saudyjska oferuje swoją główną markę oleju Arab Light z dostawami do Rotterdamu po cenie około 25 USD za baryłkę, co stanowi ogromną zniżkę w porównaniu z ceną rosyjskiej ropy Ural” – pisze agencja. 

Propozycje od Saudi Aramco miały dostać BP, Royal Dutch Shell, Total, OMV, Cepsa i Repsol. „Zakres dodatkowych dostaw wahał się od 25% do 200% w zależności od firmy” – podają źródła. 

Po zerwaniu rozmów OPEC+ 6 marca Arabia Saudyjska ogłosiła, że znacznie zwiększy produkcję ropy naftowej co spowodowało masowe spadki cen na giełdach w poniedziałek. W kolejnych dniach Rijad potwierdzał osiągnięcie rekordowych limitów, Rosja także zapowiedziała zwiększenie podaży od kwietnia, kiedy przestaną obowiązywać wszelkie ustalenia w ramach OPEC.

Komentarze