• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Arabia Saudyjska chce spotkania OPEC+ w połowie czerwca

Fot. Jonathan Cutrer / Flickr
Fot. Jonathan Cutrer / Flickr

Arabia Saudyjska zaproponowała zorganizowanie spotkania OPEC+ w połowie czerwca - informuje agencja Bloomberga. Taki ruch ma pomóc w analizie sytuacji na rynku ropy.

„Saudyjczycy zaproponowali zorganizowanie kolejnego spotkania OPEC+ w połowie czerwca, aby mieć więcej czasu na analizę danych dotyczących majowego wydobycia” - twierdzi anonimowe źródło, na które powołuje się Bloomberg.

Rozmówca agencji zwraca uwagę, że do tego czasu dostępne będą dane z sześciu tzw. źródeł wtórnych, z których korzystają kraje OPEC.

Podczas najbliższej wideokonferencji  OPEC+ podniesiona ma zostać kwestia przedłużenia rekordowych cięć (9,7 mln b/d) o okres 1-3 miesięcy. Chodzi oczywiście o kwoty redukcji zaplanowane pierwotnie na maj-czerwiec. Arabia Saudyjska proponuje z kolei, żeby rozszerzyć je nawet do końca roku, ale taki scenariusz budzi sceptycyzm Rosjan.

W kwietniu br. kraje OPEC+ podjęły decyzję o redukcji wydobycia ropy o 9,7 mln b/d w okresie maj - czerwiec. W drugiej połowie roku mają one wynieść 7,7 mln b/d, natomiast później (do kwietnia 2020) 5,8 mln b/d.

Komentarze