Reklama

Ropa

Analitycy: benzyna 95 Pb droższa, tańszy autogaz

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W przedświątecznym tygodniu podwyżki cen na stacjach w końcu wyhamowały - wskazali w piątek analitycy e-petrol. Więcej płacimy jedynie za 95-oktanową benzynę, a kierowcy tankujący autogaz, pierwszy raz od połowy stycznia, przy dystrybutorze zapłacą mniej.

Skalę tegorocznych podwyżek na stacjach zaczyna odczuwać cała gospodarka i to właśnie rosnące ceny paliw są wskazywane jako główny motor napędowy inflacji w pierwszym kwartale 2021 r. - wskazał e-petrol.

Portal prognozuje, że w nadchodzącym tygodniu kierowcy nie mają co liczyć na niższe ceny i nie jest wykluczone, że znowu będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. "Za litr 95-oktanowej benzyny zapłacimy 5,17-5,28 zł, za diesla 5,13-5,24 zł/l, natomiast autogaz będzie kosztować od 2,52 do 2,58 zł/l" - podał.

Jak ocenił portal, w tym tygodniu wydarzeniem szczególnie oczekiwanym było posiedzenie OPEC+, które miało przesądzić o poziomach produkcyjnych w kolejnych miesiącach. Liberalizacja - jak dodaje - postępować będzie od maja: w pierwszym miesiącu wydobycie zwiększone będzie o 350 tys. baryłek, w czerwcu również o 350 tys., a w lipcu o 400 tys. "Tego rodzaju poziomy mogą jeszcze ulec weryfikacji w końcówce kwietnia, na kolejnym spotkaniu" - wskazali analitycy. Przypomnieli, że Kazachstan i Rosja otrzymały znów możliwość przekroczenia kwot nałożonych przez porozumienie, do czego Rosja już jakiś czas temu parła.

Reklama
Reklama

Jak zaznaczyli, taka sugestia powinna zadziałać obniżkowo na rynek surowcowy, jednak taka zmiana nie nastąpiła, bowiem poważną przeciwwagą była zapowiedź „wpompowania” 2,3 bln dolarów rozłożenia w kosztowne inwestycje infrastrukturalne i programy o charakterze środowiskowym przez administrację prezydenta Joego Bidena.

Według e-petrol, dodatkowym czynnikiem może być informacja o znaczącej poprawie potencjału produkcyjnego w strefie euro, co może stymulować rynek surowcowy w tym trudnym czasie pandemii.

"To właśnie te dane zadziałać mogły na plus w końcówce wczorajszej sesji. Dziś natomiast mamy Wielki Piątek i notowania ropy Brent nie są realizowane i przed nami kilka dni wolnego - także dla handlu surowcowego" - czytamy w komentarzu. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama