Reklama

Ropa

Amerykański gigant w poważnych tarapatach. "Najgorszy wynik w historii"

Fot. Richard Hurd / Flickr
Fot. Richard Hurd / Flickr

Amerykański gigant ExxonMobil poinformował, że jego strata netto za 2020 rok wyniosła 22,4 mld dol. To najgorszy wynik w historii spółki - informuje Reuters.

W ubiegłym roku ExxonMobil zmniejszył wydatki inwestycyjne o prawie 1/3 i zwiększył zadłużenie o 21 miliardów dolarów. Zdaniem Darrena Woodsa, kierującego energetycznym kolosem, jest to efekt najtrudniejszych warunków rynkowych z jakimi kiedykolwiek przyszło mu się zmagać.

Większość wspomnianej straty jest pochodną gigantycznych odpisów na aktywach naftowo-gazowych (ponad 20 mld dol.) oraz problemów segmentu downstream, który zmaga się z poważną obniżką popytu. W tym miejscu warto zauważyć, że od momentu połączenia Exxon i Mobil z roku 1999 spółka nieprzerwanie notowała zyski. W 2019 roku było to 14,34 mld dol.

Reklama
Reklama

Gdyby jednak wziąć na moment w nawias odpisy z tytułu utraty wrtości, to Exxon zarobił w minionym roku 3 centy na akcję - w porównaniu do 1 centa, którego spodziewali się analitycy giełdowi.

Amerykańska firma pozostaje pod ostrzałem ekologów (także w gronie inwestorów), którzy domagają się zmian w zarządzie oraz strategii prowadzącej do transformacji energetycznej. W poniedziałek spółka oświadczyła, że zainwestuje 3 miliardy dolarów w rozwiązania prowadzące do zmniejszenia emisji. W komercjalizacji technologii wychwytywania dwutlenku węgla pomóc ma natomiast odrębny podmiot, powołany w tym celu.

W bieżącym roku na nowe projekty ExxonMobil zamierza przeznaczyć 16-19 mld dol. W okresie 2022 - 2025 kwota ma wzrosnąć do 25 mld dol.

Reklama

Komentarze

    Reklama