Reklama

Ropa

Amerykańska branża naftowa zadowolona z polityki Trumpa

fot. SMelindo/ Flickr
fot. SMelindo/ Flickr

ExxonMobil, największa na świecie firma pod względem kapitalizacji, opublikowała dane finansowo - operacyjne za pierwszy kwartał bieżącego roku. Z raportu wynika, że w okresie styczeń - marzec 2018 amerykański gigant odnotował zysk netto na poziomie 4,65 mld dolarów - co oznacza wzrost o 16% w stosunku r/r.

Przychody potentata branży naftowo-gazowej wyniosły w raportowanym okresie 68,21 mld dolarów, co również oznacza wzrost (o 16,3%) w stosunku do 2017 r.

Między styczniem a marcem br. wydobycie ropy naftowej w USA przyniosło firmie zysk w wysokości 429 mln dolarów. Warto odnotować, że rok temu w tym samym segmencie notowano stratę na poziomie 18 mln dolarów.

Sytuację firmy znacząco poprawiły działania administracji Donalda Trumpa, polegające na zmniejszeniu obciążeń fiskalnych. Skłoniło to Exxona do „przeniesienia” większego ciężaru swojej działalności operacyjno-finansowej na terytorium USA. Opisane powyżej mechanizmy oraz koniunktura na rynku ropy, znalazły swoje odbicie w danych dotyczących wydatków inwestycyjnych, które w ujęciu rok do roku wzrosły z 704 mln dolarów do 1,25 mld dolarów.

Na początku bieżącego roku rzeczniczka Białego Domu zakomunikowała, że w ciągu najbliższych pięciu lat ExxonMobil zainwestuje na terytorium USA 50 miliardów dolarów. Szef spółki deklaruje, że środki zostaną przeznaczone m.in. na rozwój największego złoża ropy z łupków oraz rozbudowę infrastruktury w zachodnim Teksasie i Zatoce Meksykańskiej.

Reklama

Komentarze

    Reklama