Reklama

Ropa

Amerykanie prognozują "astronomiczną" cenę ropy

Fot. Dennis Jarvis / Flickr
Fot. Dennis Jarvis / Flickr

W perspektywie roku 2050 cena baryłki ropy Brent może wynieść nawet 173 dolary - prognozuje U.S. Energy Information Administation.

W najnowszym opracowaniu Annual Energy Outlook 2021 analitycy prognozują kilka możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji na rynku ropy. Jeden z nich zakłada, że cena surowca osiągnie astronomiczny poziom 173 dolarów. Nieco mniej optymistycznie (dla producentów) wyglądają założenia w scenariuszu bazowym oraz „niskich cen” - to odpowiednio 95 dol. oraz 48 dol.

Reklama
Reklama

EIA zauważa ,że w związku z trudnym otoczeniem gospodarczym ceny ropy w krótkim i średnim okresie będą rosnąć wolniej niż zakładano w raporcie z 2020 r. Wpłynie to również na poziom „produkcji” w Stanach Zjednoczonych. „Ceny ropy pozostają najważniejszym czynnikiem determinującym wydobycie (…) jeśli będą silnie rosnąć, jak w scenariuszu wysokich cen, to produkcja będzie podążać za tym trendem” - czytamy.

Scenariusz bazowy zakłada, że począwszy od początku roku 2023 wydobycie w USA wróci do poziomów notowanych w 2019. Oczywiście jeśli gospodarki szybciej odbudują się po kryzysie, to tempo wzrostu również będzie wyższe. Warto mieć także na uwadze, że możliwą jest sytuacja, w której niskie ceny doprowadzą do tego, że „produkcja” już nigdy nie wróci na poziomy obserwowanej przed pandemią.

Reklama

Komentarze

    Reklama