Reklama

Ropa

Ropa tanieje na nowojorskiej giełdzie. Winny wzrost zapasów w USA

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku traci ponad 1 proc. w reakcji na mocny wzrost zapasów ropy w USA - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,98 USD, po zniżce o 72 centy, czyli 1,3 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 90 centów, czyli 1,5 proc., do 61,31 USD za baryłkę.

We wtorek inwestorzy poznali cotygodniowy raport o stanie amerykańskich zapasów paliw - podał go Amerykański Instytut Paliw (API). Z danych API wynika, że zapasy wzrosły w ub. tygodniu o 6,51 mln baryłek. To największy wzrost zapasów surowca w USA od marca. Analitycy spodziewali się spadku zapasów ropy o 2,4 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły zaś o 3,4 mln baryłek - podał API.

W środę na rynku pojawi się oficjalne wyliczenie Departamentu Energii (DoE) dotyczące stanu zapasów paliw w ub. tygodniu - po 16.30.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) obniżyła szacunki popytu i wzrostu konsumpcji ropy na 2018 r. o, odpowiednio, 200 tys. i 100 tys. b/d do 98,9 mln b/d i 1,3 mln b/d (+1,3 proc.).

IEA prognozuje, że popyt na ropę pochodzącą z OPEC wyniesie 32,4 mln b/d - to o 1 mln b/d mniej niż szacunki kartelu.

IEA ostrożnie wyraziła się również o perspektywach równoważenia się rynku w krótkim terminie.

We wtorek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zakończyła sesję o 1,06 USD niżej - na poziomie 55,70 USD/b.

W ubiegłym tygodniu surowiec w USA zyskał 2 proc. i był to już 5. z kolei tydzień zakończony zwyżką notowań.

Zobacz także: MAE: Bezprecedensowy wzrost produkcji ropy w USA

jw/PAP

Komentarze