Reklama

OZE

Rok 2017 decydujący dla polskich OZE. Tchórzewski ogłasza plany

  • Graf. MSW.

W przyszłym roku planujemy przeprowadzić aukcję OZE o wartości kilkunastu miliardów złotych – powiedział w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zastrzegł, że jeszcze nie jest to przesądzone, ale „ma taki zamiar”. Zasygnalizował, że aukcja określi perspektywę miksu na 10-15 lat.

Podczas paneli w ramach Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce minister energii wskazał m.in., że w dotychczasowych działaniach ministerstwa dotyczących odnawialnych źródeł energii chodzi, aby była ona bardziej przewidywalna.

 

„Dzisiaj dyspozycja mocy bierze z OZE 10 proc., jako tę moc, którą dysponuje (....) Możemy powiedzieć, że te inwestycje (dotychczasowe w OZE – PAP) nam korzyści nie przynoszą. To jest problem, to musimy zrównoważyć” - mówił minister.

 

Pytany, o pozostałą część miksu, jak będzie się rozwijał, nie tylko jeśli chodzi o OZE, Tchórzewski powiedział, że „będziemy to widzieli już w pierwszej aukcji, która jeszcze będzie w tym roku”, będzie to jednak aukcja pilotażowa.

 

„Będzie bardzo duża aukcja na poziomie, zakładam, kilkunastu miliardów złotych w przyszłym roku, która określi wtedy perspektywę na najbliższych 10 lat z perspektywą do 15 lat. To przygotowujemy się do bardzo poważnego ruchu finansowego w związku z tym” - zasygnalizował minister, potwierdzając też później, że chodzi o aukcję OZE.

 

Wskazał, że rozporządzenie w tej sprawie zostało zatwierdzone w ministerstwie w środę i trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych. „Myślę, że w najbliższym czasie, na przełomie roku, wszyscy zainteresowani będą mieli dostępne zasady; one już są dostępne, ale wtedy te pakiety zostaną dookreślone" – zaznaczył Tchórzewski.

 

Zobacz także: KE zatwierdziła polski plan restrukturyzacji górnictwa

 

PAP - mini

Komentarze