Reklama

Elektromobilność

Renault: zużyte baterie elektroaut pomogą rozwijać sieci szybkiego ładowania

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Grupa Renault wraz z brytyjską firmą Connected Energy zainstalowała dwie stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych wykorzystujące innowacyjną metodę magazynowania energii E-STOR. Nowatorskie ładowarki stanęły przy autostradach na terenie Belgii oraz Niemiec.

E-STOR, technologia opracowana przez Connected Energy, wykorzystuje baterie litowo-jonowe pochodzące z samochodów elektrycznych produkcji Renault. System umożliwia naładowanie częściowo zużytych baterii a następnie przekazanie zmagazynowanej w nich energii bezpośrednio do EV.

E-STOR pozwoli na instalowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych w lokacjach, gdzie doprowadzenie do sieci energetycznej przyłącza o dużej mocy jest nieopłacalne ze względu na zbyt duże koszty.

Zdaniem Renault, ekonomiczność E-STOR przyczyni się do rozwoju punktów szybkiego ładowania EV w Europie.

Żywotność baterii litowo-jonowych w samochodach elektrycznych szacuje się na okres od 8 do 10 lat – po upływie tego czasu mogą być powtórnie wykorzystane m. in. w stacjonarnych magazynach energii przeznaczonych do zasilania zarówno domów mieszkalnych, jak i terenów przemysłowych.

Zobacz także: BMW zaprezentuje zmodernizowany model i3

jw/materiały prasowe

Reklama

Komentarze

    Reklama