• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Rekordowa transakcja na polskim rynku energetyki słonecznej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Aberdeen Standard Investments (ASI) i R.POWER sfinalizowały największą na polskim rynku transakcję, w ramach której fundusz przejmie 100% udziałów w portfelu 122 MWp naziemnych farm fotowoltaicznych, realizowanych w formule „pod klucz”.

Portfel transakcyjny obejmuje nabycie 130 nowoczesnych projektów farm fotowoltaicznych R.POWER o łącznej mocy 122 MWp. Wszystkie projekty posiadają 15-letni mechanizm wsparcia w postaci kontraktu różnicowego (Contracts for Differences - CfD) zapewniający stabilność cen energii elektrycznej. Projekty zlokalizowane są głównie na zachodzie i w centrum kraju.

Farmy R.POWER są wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, umożliwiające wytwarzanie około 134 000 MWh energii elektrycznej rocznie. Zapewni to dostawy dla ponad 54 000 gospodarstw domowych i przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o ponad 106 tys. ton rocznie.

- Transakcja będzie naszą szóstą inwestycją na polskim rynku energetyki odnawialnej. Wpisuje się ona w naszą strategię nabywania i zarządzania kluczowymi aktywami infrastrukturalnymi w Europie. Istotnie umacnia ona naszą pozycję wiodącego inwestora na polskim rynku fotowoltaiki. Cieszymy się z możliwości odegrania aktywnej roli we wzroście energii odnawialnej w Polsce, w szczególności w sektorze fotowoltaiki, która jest aktywnie wspierana przez regulacje prawne. Dzięki dobrej współpracy z R.POWER zawarliśmy transakcję, z której skorzystają wszyscy i mamy nadzieje na dalsze rozszerzenie współpracy w przyszłości – mówi  Dominic Helmsley, Head of Economic Infrastructure w Aberdeen Standard Investments.

Bardzo się cieszymy, że przeprowadziliśmy największą w historii transakcję sprzedaży projektów słonecznych w Polsce. To nasza trzecia umowa z ASI na polskim rynku. Ich łączna moc fotowoltaiczna wynosi aż 168 MWp. Wolumen przeprowadzonej przez nas transakcji oraz najszybszy w Europie wzrost mocy pochodzącej ze słońca, sięgającej już do blisko 2 GWp pokazują, że Polska stała się ważną częścią rynku PV w Unii Europejskiej – dodaje Przemek Pieta, prezes R.POWER.

Aberdeen Standard Investments na koniec ubiegłego roku zarządzał ponad 1000 globalnych aktywów o wartości 486,5 miliardów funtów. Przejęcie projektów R.POWER to szósta inwestycja ASI w sektorze fotowoltaiki w Polsce. Program Infrastruktury Gospodarczej ASI koncentruje się na inwestowaniu w podstawowe aktywa infrastrukturalne w Europie i posiada już jedenaście aktywów, w tym: działalność w zakresie dystrybucji gazu w Finlandii, portfel hydroelektrowni w Norwegii, cztery aktywa taboru kolejowego w Wielkiej Brytanii, udział w morskim gazociągu przesyłowym w Holandii, udziały w dwóch przedsiębiorstwach ciepłowniczych w Finlandii oraz zbiorniki magazynowania węglowodorów w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

R.POWER jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. W ciągu ostatnich lat wygrała aukcje solarne na łączną moc instalacji prawie 300 MWp. Tylko w Polsce, firma rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 1000 MWp. Poza Polską, R.POWER rozwija projekty fotowoltaiczne na terytorium Portugalii, Włoch i Hiszpanii. R.POWER działa w całym łańcuchu wartości rynku PV – rozwija projekty elektrowni, buduje je, jak i świadczy usługi zarządzania, serwisowania i obsługi elektrowni fotowoltaicznych (O&M) poprzez swoją spółkę NOMAD Electric Services.

mat. prasowe

Komentarze